Az alábbi írásom az NLP Akadémia oldalán jelent meg.
NLP – azaz Neuro-Lingvisztikus Programozás, három szóból tevődik össze, ami az NLP három fő lényegi területét jelenti.
N – neuro: ez jelenti az idegrendszerünket, az agyunkat és mindazon folyamatokat, ahogy az idegrendszerünk által, az érzékelési csatornáinkon keresztül (látás, hallás, érzetek érzékelése, ízlelés, szaglás) felfogjuk a környezetünkből érkező információkat, és azokat az agyunkban egy belső megjelenítéssé (én úgy hívom: élménycsomaggá) transzformáljuk. Ebben a belső élménycsomagban lesznek képek, hangok, érzetek, ízek, illatok emlékdarabkái. Olyan mintha a külvilágból jövő információból puzzle darabkákat gyártanánk magunkban és azt valahogy, – csak ránk jellemző, egyedi módon – összerakjuk és eltesszük ezt a kompozíciót az emlékek közé.
L – lingvisztika, nyelv: azokat a folyamatokat jelenti, ahogy az előbbi módon keletkezett élmény csomagot kategorizáljuk magunkban és jelentést adunk neki, valamint ezt a jelentést aztán később a külvilág felé kifejezzük, a teljes testünk által – verbálisan és non-verbálisan. Az a folyamat, ahogy jelentést adunk egy élményünknek, az befolyásolva van más korábbi élményeink által, a tanult viselkedéseink által, amiben benne van az a kultúra is, amibe beleszülettünk. Hiedelmeink, értékeink, meggyőződéseink is mind-mind befolyásolják azt, hogy egy élménnyel mit kezdünk az elménkben és formálják a kommunikációnkat.
P – programozás: azt jelenti, hogy az idegrendszeri folyamatokat és nyelvi eszközeinket hogyan tudjuk használni úgy, hogy azzal pozitív változást tudjunk elérni az életünkben. Előbb említettem a puzzle darabokat, ezeket ha elővesszük, szétszedjük, majd egy másik módon összerakjuk, akkor egy másfajta élménycsomagot kapunk, és így megváltozik az élményünk arról az emlékről.
Mivel korábbi élményeink befolyásolnak, ezért ha vannak kevésbé hasznos, korlátozó élményeink, emlékeink, amik a jelenben egy-egy helyzetben újra előjönnek és befolyásolnak minket döntéseinkben, cselekvéseinkben, kimondott szavainkban, akkor érdemes lehet ezt az élményt újracsomagolni egy hasznosabb, támogatóbb módon.
Egy konkrétabb példát hadd említsek neked. Például, ha előfordult valakivel, hogy gyerekkorában iskolai ünnepségen belesült egy versmondásba, és onnantól kezdve ez az élmény jön elő minden esetben, amikor szerepelnie kell, emiatt aztán minden ilyen alkalommal izzad, erősen szorong, elcsuklik a hangja, szinte retteg megszólalni, akkor ez ugye nem egy hasznos viselkedés. A korábbi élmény (belesültél a versmondásba) még most is kifejti hatását. Az NLP eszközeivel pedig ezen lehet segíteni, „újracsomagolni” ezt az élményt, ezáltal elérve azt, hogy bátran, nyugodtan ki fog tudni állni a jövőben emberek elé beszélni. Ez pedig igencsak hasznos egy olyan munkakörnél, ahol sokat kell prezentációt, kiselőadást tartani kollégáknak, ügyfeleknek.
Ez azonban csak egy alkalmazási példa.
Az NLP olyan, mint egy szerszámosláda. Számos szerszám, eszköz van benne, mindegyik eszköznek vannak “tipikus” felhasználási módjai, azonban az igazi felhasználásnak csak végtelen kreativitás szab határt. Egy kalapáccsal felszögelhetünk egy képet a falra, de ajtótámasznak is kiváló… 🙂