A minap egy barátom, Balázs elhívott hideg vízbe merülni, Solymárra, egy gyönyörű kis vízeséshez. Megmértük a vizet 10,5 fokos volt, ebben mártóztunk meg.
Számomra ez egy igazi próba volt, kihívás, próbára tette minden érzékelési csatornámat, de főleg a “hideg érzékelésem”. Merthogy én azért szeretem a meleg vizet. Balatonba sem mentem be korábban 24 fok alatt… Most meg 10 és fél fok? Normális vagyok én?
Ez egy jó teszt is volt arra, hogy NLP-vel hogyan tudom magam úgy átformálni, hogy én bizony bemegyek abba a vízbe… Ha csak rágondoltam, az egész testem összerándult a hideg gondolatától.
Először is megvizsgáltam, hogy mi az az erős ellenállás bennem, hogy én egy hideg vízben megmártózzak. Ugyanis nem csak azt éreztem, hogy hideg a víz, hanem egy belső feszültség volt bennem.
Amikor dolgozom magammal, akkor felfedeztem, hogy ezek a belső feszültségek mögött valamilyen ellenálló rész, vagy egy korlátozó hiedelem van, amit épp most készülök áthágni. A korlátozó hiedelem pedig jelez, útját akarja állni a gondolatnak is.
A hiedelmeink belső szűrők, a világképünket formálják. Ezek a szűrők úgy működnek, mint a kapuőrök a külvilág és a belvilág közötti kapunál. Ők döntik el, hogy egy információ megfelel-e egy hiedelemnek vagy sem, és aszerint engedik be, vagy ki. Ők az “igazság őrei”, az én belső igazságaim őrei.
Nem fogok beengedni egy információt magamba, ha az egy hiedelem “igazságnak” nem felel meg, és olyat sem fogok cselekedni, vagy igaznak mondani, ami szembe menne egy ilyen hiedelem igazságnak. Ha van egy tapasztalásom, épp egy hiedelmem ellenkezőjét igazolná, akkor is csak legyintek, hogy jó, kivételek mindig vannak.
Egy hiedelem úgy alakul ki, hogy egy állítást igaznak fogadok el. Függetlenül attól, hogy van-e valóság alapja neki.
Éppen ezért a hiedelmeink nagy részét kisgyerekkorban építjük be, amikor még szinte mindent feltétel nélkül elfogadunk a szüleinktől, tanárainktól, olyan emberektől, akiket feltétel nélkül nagyra tartunk. Ha a szüleink tudták volna ezt… Ugye. Ha pedig Te vagy szülő, akkor gondolj arra, hogy vajon milyen korlátozó hiedelmeket raktál bele kisgyermeked fejecskéjébe…
A hiedelmeknek három szintje van:
Vélemény: ez valamilyen belső logika, tanulmány, vagy a gondolkodásunk alapján kialakított állítás, azonban ezt a legkönnyebb megváltoztatni. Ha valaki egyszerűen és gyorsan ad egy másik magyarázatot, akkor elfogadhatom azt. Nincs különösebb tétje.
Hiedelmek: Ezek azok az állítások, amik bennünk laknak, referencia személyektől igaznak elfogadott mondások, tanulmányokból szerzett, vagy egyszerűen többször megtapasztaltunk valamit, és általánosítottuk azt a tapasztalatot. A hiedelmek megváltoztatásához bizonyítékokra van szükségünk, amik alátámasztják, hogy egy hiedelem igaz, vagy sem.
Meggyőződések: Ezek a legerősebb hiedelmek, ezeket a legnehezebb megváltoztatni, mivel a hiedelem mondatokhoz a sziklaszilárd “bizonyosság” érzése társul. De az NLP-ben erre is van gyakorlat, hogy ezt megváltoztassuk.
Térjünk vissza a sztorimhoz, mi volt az a hiedelem, ami a feszültség érzésén keresztül jelzett, hogy “eszembe se jusson…” hidegvízbe mártozni….
…mert különben meghalok.
Takk.
És már meg is értettem, hogy a feszültség, amit éreztem, az valójában egy félelem érzés volt, a haláltól való félelem.
Amikor hiedelmek kialakulásáról beszélünk, akkor nem számít az, hogy “józan paraszti ésszel” az hülyeség. Az számít csak, hogy van ez a hiedelem, és egy részemnek az a feladata, hogy megóvjon attól, hogy én hideg vízbe mártózzak. Hiszen már szólt is a kishang a fejemben, hogy “mert a hidegtől megfázol, tüdőgyulladást kapsz, és abba persze még bele is halhatsz…” És nyomta a gyomromba a szorító érzést csőstül.
Aha.
Ez a hiedelem nem hasznos, mivel a józan paraszti ész azt mondja, ez hülyeség. Hiszen sokat tanultam már az immunrendszerről, és hiszem is hogy megvéd, sőt Balázs barátom épp azt tanítja, hogy ez a hidegterápia erősíti is az immunrendszert, az ellenálló képességet. Úgyhogy változtassuk meg ezt a hiedelmet.
A hiedelmek olyanok, mint egy asztal lapja, ami stabilan tart. De csak igazából akkor stabil, ha legalább 3 láb, de inkább 4 láb van alatta. Ezek a lábak a bizonyítékok a hiedelemre. Azok a hiedelmeink, amelyek nincsenek így alátámasztva, mert mondjuk csak simán elfogadtuk gyermekkorban tapasztalat nélkül, – “…öltözz fel fiam, mert a hidegben megfázol és tüdőgyulladást kapsz…”, és emellé valahonnan olvastam még, hogy a tüdőgyulladás halálos, akkor ezt igaznak beépítettem. Szerencsére ez azért nem áll stabil lábakon.
Azonban vannak bizonyítékaim az ellenkezőjére. Többször is előfordult már velem, hogy például amikor vizitúráztunk, akkor beleestem a hideg vízbe, és nem haltam meg, vagy egy kempingben hideg vízben kellett zuhanyozni, vagy máskor egyszerűen otthon nem volt melegvíz, és hideg vízben kellett zuhanyozni, de még a hideg Balatonba is sikerült egyszer kétszer belemennem, és lásd még itt vagyok, írom a cikkemet. Akkor tehát vannak bizonyítékok, arra hogy a hideg az nem halálos. Megvannak az asztal lábai.
És ahogy csak felidézem, és tudatosítom ezeket az eseményeket, amikor a hidegtől nem lett semmi bajom, összekötöm őket, és kezdem érezni magamban, hogy elmúlt a feszültség, amit azáltal éreztem, hogy a hidegre gondoltam. És már elképzeltem, ahogy belemegyek a hideg vízbe, ott vagyok benne… És nincs bennem feszültség.
Itt én most hevenyészetten írtam le az átformálás gyakorlatot, a hiedelem átformálás az egyik specialitásom, szóval ha vannak korlátozó hiedelemeid, akkor találj meg.
Az pedig már egy másik gyakorlat, hogy még akár élvezhetném is… 🙂 Legközelebb erről is írok.
Ha te is kipróbálnád a hidegvizes merülést, akkor írj, vagy kövesd a facebookon a Kezdd Kicsiben oldalt, ahol Balázs barátom szervezi ezeket a merüléseket.
Az NLP Akadémián 2021. április 9-11. között Henrik Lell tart workshopot a kineziológiai hiedelem tesztelésről és a hiedelmek átformálásáról. Ha akarsz a hiedelmeiddel foglalkozni, és ezenkeresztül változtatni az egyes életterületeiden, akkor ez egy kiváló program erre.