Az NLP alapítói megfogalmaztak egy csokor állítást, amire azt mondták, hogy ezeket az állításokat fogadjuk el alapvetésekként, és ezen alapokra építették fel az NLP módszertanát. Azt javasolják, hogy fogadjuk el ezeket az előfeltevéseket, és kezdjünk el úgy élni, mintha igazak lennének, és figyeljük meg, mi lesz más az életünkben.
- A térkép nem a terület. Amikor elkezdjük megtanulni a “világ dolgait”, akkor arról magunkban elkezdünk rajzolni egy térképet. Ez a térkép teljességgel a saját szubjektív érzékelésünk által fog kirajzolódni, és folyamatosan változni. Lesznek rajta egészen részletgazdag részek, és olyan is lesz, amit nem rajzolunk rá. Mindenkinek más- és másképp fog kinézni. Ezen térkép alapján fogjuk eztán meghozni döntéseinket, merre haladjunk az életünkben, a világunkban. Megvan a lehetőségünk arra, hogy tudatosan gazdagítsuk ezt a belső mentális térképünket.
- Mindig a legjobbat választod. Sosem hibázol, mindig a pillanatnyi térképed (világképed) szerinti legjobbat választod. Amikor egy döntést hozol, akkor a rendelkezésedre álló külső (képi, hangi) és belső (érzések, élmények) információk alapján a legjobb döntést fogod hozni. Egyszerűen azért, mert számodra valamilyen jót, értéket, hasznot szeretnél teremteni. Ahhoz, hogy ezeket a jó döntéseket meghozd, minden ott van benned. Képes vagy önálló döntésekre, van kezed, lábad, nyelved, látsz, hallasz, érzel, és megvan benned a gondolkodás képessége is. Egyszóval minden megvan benned, amire szükséged van. És ezáltal bármilyen célt elérhetsz.
- Mindenki képes mindenre. Ha valaki képes valamire, Te is meg tudod csinálni. Amikor valakinek egy képességét, tudását modellezzük, akkor nagyon kicsi, nagyon finom részletekre (kép-hang-érzés sorozatok) bontjuk. Ezeket a nagyon egyszerű momentumokat pedig egész biztosan meg tudjuk tanulni, és képesek vagyunk folyamatában összekötni. Ezzel meg is tanultuk a másik kiválóságát. Tanulj meg Te is ugyanúgy viselkedni, vagyis modellezz! És ha kiválóságot modellezel kiválóvá válsz. Azzal pedig, hogy nagyon kis részletekre bontottunk egy folyamatot, a célkitűzés egyik alapelvét is teljesítettük: A feladatok alkotóelemeikre bonthatók. Végülis, hogyan lehet megenni egy elefántot? Falatonként.
- A változékonyság lényeges. Teljesen mindegy, mennyire bölcs vagy, mennyi célod van, milyen képességeid vannak – ha nem lépsz, semmire sem mész. Ha folyton a komfortzónán belül maradsz, akkor csak annyira jutsz ami kényelmes. Az igazi célokhoz erőfeszítéseket kell tenni. Haladni kell előre, azonban ha egy akadály kerül az utadba, akkor nézd meg, merre tudod átlépni, kikerülni, megoldani. Változtass irányt, ha szükséges. Ez visz előre. Néha az is előfordul, hogy valami nem sikerül. Akkor nézd meg, hogy legközelebb mit tegyél másképp. Legyél rugalmas, és ami nem sikerült, azt vedd visszajelzésnek. Nincs kudarc, csak visszajelzés. Ez a gondolat egy nagyon erős pozitív erőforrás lesz a jövőben. Minden viselkedés, minden élmény hasznos valamire. Semmi sem történik véletlenül.
- Az emberek tökéletesen működnek. A belső programjaink mindig ugyanúgy fognak lefutni. Pont azt teszük, amit a saját stratégiáink lehetővé tesznek. Ha a stratégia (belső program) változik, megváltozik az is, ahogy eddig csináltuk, és egészen addig, amíg újra meg nem változtatjuk, az új módon fogunk cselekedni.
- A viselkedés jó szándékú. Még az első (külső) pillantásra értelmetlen, céltalan vagy kifejezetten kívülről “rossz” viselkedés mögött is pozitív, belső szándék áll. Egy pozitív belső cél.
- Mindig kapcsolatban vagyunk. Hiába próbálod magad elszigetelni mindenkitől, nem fog sikerülni. Folyamatosan kommunikálsz. Hatunk egymásra. Oda-vissza. Teszünk valamit, az hat a másikra, válaszol valamit, az hat ránk, majd reagálunk. Az emberi érintkezés visszajelzési hurkokból áll.
- A kibernetikus rendszerek többszintűek. A hiedelmeid és viselkedésed nem ugyanaz. Az, ahogy megnyilvánulunk amögött egy hierarcikus rendszer áll. Viselkedésünk lehet egy egyszerű reakció a környezetünkre. Ebben a viselkedésben hatnak a képességeink, értékrendszerünk, hiedelmeink, mit gondolunk magunkról. És ha ez nem lenne elég, akkor még hihetünk abban is, hogy van egy felsőbb vezérlő elv, amely rendszernek része vagyunk, és ez is kihathat a viselkedésünkre.
- Az alkotott élmények éppúgy befolyásolnak, mint a megtörténtek. Emlékezz vissza valami nagyon szépre, merülj bele, és újból át fogod élni. De ha elképzelsz valamit, egy helyet, ahol még nem jártál, akkor is lesznek bizonyos érzéseid. Az érzéseid pedig máris kihat a fiziológiádra, azaz látható jelei lesznek annak, hogy milyen élményben vagy: megváltozik a gesztikulációd, légzésed, arcod színe, mimikád, hangod.
- Az ember nem azonos a viselkedésével. Aki undok, attól még lehet aranyszíve. Aki kedves, lehet mézes-mázos. Légy jóban az emberekkel. Légy észnél. Ha valaki valahogy viselkedik, az mindig épp annak az adott szituációnak szól.
- A kommunikáció azt jelenti, amit eredményezett. Nem az a lényeg, mit mondasz, az számít, mit érsz el vele. Ezt úgyis megfogalmazhatom, hogy nemcsak azért vagyok felelős, ami kijön a számon, hanem azért is, hogy a másik fülén mi megy be. Ha a kommunikációmmal nem értem célt, akkor az egy visszajelzés, és változtathatok.
– folyt.köv